Education

Congratulations GCPS Teachers of the Year

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Gwinnett County Public Schools (GCPS) is home to outstanding educators who are dedicated to preparing their students for college, careers, and citizenship. In fact, we believe GCPS  teachers are the best in the state and in the country. We salute these excellent representatives of the GCPS teaching corps, our 2015–16 Teachers of the Year!

ELEMENTARY SCHOOLS

2016 Elementary School Teacher of the Year

Trisha Connor – Harbins Elementary

Alcova Elementary – Stacey Willis

Alford Elementary – Brooke Reynolds

Anderson-Livsey Elementary – Amy Jenny

Annistown Elementary – Teresa Meehan

Arcado Elementary – Andrea Herman

Baggett Elementary – Joe Frank Uriz*

Beaver Ridge Elementary – Laura Stanfield

Benefield Elementary – Christina C. Merriman

Berkeley Lake Elementary – Mardrey Worthy

Bethesda Elementary – Heather Thorpe

Britt Elementary – Nyana Genama*

Brookwood Elementary – Jeane Sammons*

Burnette Elementary – Heather Tone

Camp Creek Elementary – Shawn Mazzatta

Cedar Hill Elementary – Tiona S. Harris

Centerville Elementary – Marlene D. Reilly

Chattahoochee Elementary – Cheryl Meuleners

Chesney Elementary – Abby Bonds

Cooper Elementary – Kimberly James Smith

Corley Elementary – Mary Eich

Craig Elementary – Catherine Noble

Dacula Elementary – Garth Scott

Duncan Creek Elementary – Dayna Alkire-Barry

Dyer Elementary – DeeDee Thomas

Ferguson Elementary – Chaney Moon

Fort Daniel Elementary – Cindy Glenn Kubal

Freeman’s Mill Elementary – Melanie Grant Walsh

Graves Elementary – Jon-Paul Coutourier*

Grayson Elementary – Caryn Lott

Gwin Oaks Elementary – Jackie Roberts

Harmony Elementary – Christy R. Tidwell

Harris Elementary – Emily Broich

Head Elementary – Kelly Mraz*

Hopkins Elementary – Song Yang

Ivy Creek Elementary – Loni Jones

Jackson Elementary – Stephanie Wolfsohn

Jenkins Elementary – Stephanie Smith*

Kanoheda Elementary – Jennie Gungiah

Knight Elementary – Rachel Storey

Lawrenceville Elementary – Trent Alexander*

Level Creek Elementary – Kristina Schroeder

Lilburn Elementary – Vincent Vilello

Lovin Elementary – Helen Diaz

Magill Elementary – Rebecca Hollis

Mason Elementary – Katie Nunn

McKendree Elementary – Betty-Sue Garrish

Meadowcreek Elementary – Suzanne Vogt*

Minor Elementary – Laurie Pitcock

Mountain Park Elementary – Debra Coffey

Mulberry Elementary – Athena Roberts*

Nesbit Elementary – Johanne Pyronneau

Norcross Elementary – Tommy Firesheets

Norton Elementary – Jessica Dunn

Parsons Elementary – Jennifer Grace

Partee Elementary – Shaketa Gillard*

Patrick Elementary – Tabatha Johnson

Peachtree Elementary – Ayun Kwon

Pharr Elementary – Monica Peters Jones*

Puckett’s Mill Elementary – Deborah Talley Clinkscales*

Riverside Elementary – Bradley Robertson

Roberts Elementary – Shirley J. Burt

Rock Springs Elementary – Allison Camp Huckle

Rockbridge Elementary – Carolyn Welsh

Rosebud Elementary – Kimya N. Motley

Shiloh Elementary – Nicole DelBosque

Simonton Elementary – Elisabeth Montgomery

Simpson Elementary – Patti Walker

Starling Elementary – Amanda Bryce

Stripling Elementary – Heather Lewis

Sugar Hill Elementary – Kelsey Case

Suwanee Elementary – Lisa Westpheling

Sycamore Elementary – Jill Wallace

Taylor Elementary – Stacie McTeer

Trip Elementary – Shannon Hayes

Walnut Grove Elementary –  Dr. Myra Lynn McCurry*

White Oak Elementary – Janelle Draper**

Winn Holt Elementary – Nancy Read

Woodward Mill Elementary – Simona Sabau

MIDDLE SCHOOLS

2016 Middle School Teacher of the Year

Jennifer W. Sevier – Dacula Middle

 

Bay Creek Middle – Whitney Duncan*

Berkmar Middle – Shawna Desrosiers

Couch Middle – Amy Brown

Creekland Middle – Stephanie Roland

Crews Middle – Megan Mendez

Duluth Middle – Kim Booth

Five Forks Middle – Jacob Bennett

Grace Snell Middle – Phyllis H. Washington

Hull Middle – Dana Holmes

Jones Middle – Betsy Priest

Jordan Middle – Nicole Finley

Lanier Middle – Catherine Warnock

Lilburn Middle – Lois Sanders

McConnell Middle – Cindy Rothgeb

Moore Middle – Furga James

North Gwinnett Middle – John Rhilinger*

Northbrook Middle – Karen Jackson

Osborne Middle – Jan Pruitt

Pinckneyville Middle – Stacy B. James

Radloff Middle – Nathan Martin

Richards Middle – Felisha Strong**

Shiloh Middle – Michelle D. Sampson

Snellville Middle – Melissa K. Rogers

Summerour Middle – Angela Higgs

Sweetwater Middle – Melissa Ellenburg

Trickum Middle – Brian Lucy

Twin Rivers Middle – Lizzie Roche

HIGH SCHOOLS

2016 High School Teacher of the Year

Alix McHardy – Norcross High

 

Archer High – Kristen Carter*

Berkmar High – Charles Thornton

Brookwood High – Dana Kling

Central Gwinnett High – Stephanie Howell

Collins Hill High – Jennifer Lane

Dacula High – Travis Young

Discovery High – Lindsey Brouillard*

Duluth High – Brooke Wright

Grayson High – Sandy Stephens

Gwinnett School of Mathematics, Science, and Technology – Steve Kuninsky*

Lanier High – Brooke T. Webb

Meadowcreek High – Jami Poplar

Mill Creek High – Greg Jarvis

Mountain View High – Lisa S. Carnes

North Gwinnett High – Donna Kurdelmeier

Parkview High – Jason Atha

Peachtree Ridge High – Ashley Stratemeyer

Phoenix High – Emily Heend**

Shiloh High – Traci Lynn Head

South Gwinnett High – Allison Falch

OTHER SCHOOLS

ADAPT Program at Northbrook Center –  Lauren Marks

GIVE Center East – Megan Ryall

GIVE Center West – Voronda K. Tillman

Gwinnett Online Campus – Erin Springthorpe*

Maxwell High of Technology – Cathy Smith

Oakland Meadow School – Dr. Angela Patrick

 

*Semifinalist

**Finalist