Archer Cluster

Congratulations GCPS Teachers of the Year!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

 

2018 Gwinnett County Teacher of the Year

Dr. Doug Doblar Head Elementary School

ELEMENTARY SCHOOLS

2018 Elementary School Teacher of the Year
Dr. Doug Doblar
Head Elementary School

Alcova Elementary School
Jason Bishop

Alford Elementary School
Kelli O’Loughlin

Anderson-Livsey Elementary School
Jessica Askew

Annistown Elementary School
Vilmerlly Cosme

Arcado Elementary School
Nicole Trimble

Baggett Elementary School
Tracey Gatling*

Baldwin Elementary School
Courtlyn J. Harrison

Beaver Ridge Elementary School
Hilda Hernandez

Benefield Elementary School
Karen Camp

Berkeley Lake Elementary School
Susan Chung

Bethesda Elementary School
Sandy Williams

Britt Elementary School
Nancy A. McLellen

Brookwood Elementary School
Catherine Kay

Burnette Elementary School
Amy Howell*

Camp Creek Elementary School
Ebony Flott**

Cedar Hill Elementary School
Julee Blair

Centerville Elementary School
Vivonetha Clarke

Chattahoochee Elementary School
Jenny Chambless*

Chesney Elementary School
Melissa Tijerina*

Cooper Elementary School
Lisa Baker

Corley Elementary School
Mary-Chelsea Napier

Craig Elementary School
Doris Reynierson

Dacula Elementary School
Christy McGill

Duncan Creek Elementary School
Karen Martin

Dyer Elementary School
Amanda Dooley

Ferguson Elementary School
Hao “Kellee” Duong

Fort Daniel Elementary School
Heather Cannon

Freeman’s Mill Elementary School
Lauren C. Williams

Graves Elementary School
Gabrielle Delgado

Grayson Elementary School
Melinda Anderson

Gwin Oaks Elementary School
Tracy Pelinsky

Harbins Elementary School
Thomas Woolfolk

Harmony Elementary School
Camille Ayers

Harris Elementary School
Jedonia Cooper

Hopkins Elementary School
Lauren Dart

Ivy Creek Elementary School
Lisa Burkett

Jackson Elementary School
Meg Lovejoy

Jenkins Elementary School
Juliana Agbi

Kanoheda Elementary School
Joanie Sullivan

Knight Elementary School
Kelsey Lanham

Lawrenceville Elementary School
Tonya May*

Level Creek Elementary School
Paige Brandon*

Lilburn Elementary School
Courtney Mulkey Simpson

Lovin Elementary School
Nisha Mehta

Magill Elementary School
Ana Price

Mason Elementary School
Lindsey McKinney

McKendree Elementary School
Heather Glenn*

Meadowcreek Elementary School
Dr. Regan Jubirt*

Minor Elementary School
Lori Laws

Mountain Park Elementary School
Jodi Chamberlain

Mulberry Elementary School
Lynn Walton*

Nesbit Elementary School
Kelsey Lynne Anderson

Norcross Elementary School
Shefali Desai

Norton Elementary School
Kathy Spruiell*

Parsons Elementary School
Kate Osemwengie

Partee Elementary School
Rashada Potter Johnson

Patrick Elementary School
Dr. Jennifer Blodgett

Peachtree Elementary School
Erin Greenstein

Pharr Elementary School
Felicia Alston

Puckett’s Mill Elementary School
Sarah Tiller*

Riverside Elementary School
Beth Stanley

Roberts Elementary School
Heather Stark

Rock Springs Elementary School
Jenny Fowler Ethridge

Rockbridge Elementary School
Robin Garrett

Rosebud Elementary School
Angela Nichols

Shiloh Elementary School
Julie Nelson

Simonton Elementary School
Dr. Maxine T. Amritt*

Simpson Elementary School
Yasaman Dehnavi

Starling Elementary School
Ikwo Poindexter

Stripling Elementary School
Sophia Kim

Sugar Hill Elementary School
Beth K. Wilson

Suwanee Elementary School
Brittani Martin

Sycamore Elementary School
Deepa Goyal

Taylor Elementary School
Mindy Black

Trip Elementary School
Hillery Cambre

Walnut Grove Elementary School
Christy Tate

White Oak Elementary School
Kimberly Beck

Winn Holt Elementary School
Becca Menchaca*

Woodward Mill Elementary School
Jennifer Kay Jones

MIDDLE SCHOOLS 

2018 Middle School Teacher of the Year
Cheri Nations
North Gwinnett Middle School

Bay Creek Middle School
Sherry Aglietti

Berkmar Middle School
Janeda M. Oliver

Coleman Middle School
Val Mickish

Couch Middle School
Garnet Messer*

Creekland Middle School
John R. Shaver

Crews Middle School
Tonya Dudman

Dacula Middle School
Debra O’Brien Thomas

Duluth Middle School
Ashley Drake

Five Forks Middle School
Mandy Newton

Grace Snell Middle School
Karla McLendon

Hull Middle School
Anthony Dramis*

Jones Middle School
Todd Posey

Jordan Middle School
Brittany Smith

Lanier Middle School
Carrie Lather

Lilburn Middle School
JaPrita Washington

McConnell Middle School
Dr. Frank W. Jones III

Moore Middle School
Tammy McIntyre*

Northbrook Middle School
Maegen Carroll

Osborne Middle School
Carl Rieke

Pinckneyville Middle School
Emily E. Bennett

Radloff Middle School
Karen Slough

Richards Middle School
Chanda Robinson*

Shiloh Middle School
Patrick Reifsteck

Snellville Middle School
Kenneth D. Golden

Summerour Middle School
Alicia Laman Cooke

Sweetwater Middle School
John Gregory Renfroe

Trickum Middle School
Jessie Parker Kelly

Twin Rivers Middle School
Jason Hurd

HIGH SCHOOLS 

2018 High School Teacher of the Year
Amy Crisp
Norcross High School

Archer High School
Megan Brockington

Berkmar High School
Christina J. Cho

Brookwood High School
John Chvatal**

Central Gwinnett High School
Michele Pelletier

Collins Hill High School
Jason Appling

Dacula High School
Daniel Garrett

Discovery High School
Tabitha Brodnax

Duluth High School
Ryan Turner

Grayson High School
Niles Davis

Gwinnett Online Campus
Michelle E. Jones**

Gwinnett School of Mathematics, Science, and Technology
Adam Brown

Lanier High School
Michelle Knohl Morea*

Meadowcreek High School
Shawn M. Merchant

Mill Creek High School
Nora Neff*

Mountain View High School
Jane Boyett

North Gwinnett High School
Carolyn J. Renner

Parkview High School
Matthew Moon

Peachtree Ridge High School
Terri L. Schneider

Phoenix High School
Walt Henry

Shiloh High School
Dr. Brenda King

South Gwinnett High School
Kimya G. Rainge

OTHER SCHOOLS 

ADAPT/STRIVE at Northbrook Center
Shawn G. Kilpatrick

GIVE Center East
Dani Matzick

GIVE Center West
Susannah Young

International Transition Center at Norcross High School
Moonsun Jung

Maxwell High School of Technology
Barbara J. Hoag

North Metro Academy of Performing Arts
Katherine Ludy

Oakland Meadow School
Mary Kay Potlock

*Semifinalist
**Finalist
(Level winners also are finalists)